مطالب اینترنتی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگانمفیدستان:

چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟

خواندن بهترین کتاب ها برای کودکان

خواندن کتاب برای کودک می تواند اثر بخشی و آینده نگری مفید برایش باشد و اضافه بر بیشتر شدن علمش می‌تواند بهتر فکر کند .

به گزارش تالاب به بهانه فرارسیدن روز جهانی کتاب کودک، اقدام به معرفی نویسندگان برجسته کتاب‌های کودک ایران به همراه آثارشان نموده هست که در ادامه منتشر میشود.

چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟

* آذر یزدی

مهدی آذر یزدی نویسنده کودک و نوجوان ایرانی بود. مشهور‌ترین اثر او آلبوم «قصه‌های مفید برای بچه‌های مفید» نام دارد. او جایزه یونسکو و نیز جایزه سلطنتی کتاب سال را پیش از انقلاب ۵۷ دریافت کرده بود و سه کتاب او توسط شورای کتاب کودک به‌عنوان کتاب برگزیده سال گزینه شده بودند.

وی در سال ۱۳۴۳ به سبب نگارش کتاب «قصه های مفید برای بچه های مفید» از سوی «سازمان جهانی یونسکو» جایزه‌ای دریافت کرد.

همین طور در سال ۱۳۴۵ برای نگارش کتاب های «قصه های مفید برای بچه های مفید» و «قصه های تازه از کتاب های کهن» از سوی «بنیاد پهلوی»، جایزه سلطنتی کتاب سال را به خود اختصاص داد. کتاب های وی از طرف «شورای کتاب کودک» نیز کتاب برگزیده سال شده اند.

او در سال ۱۳۷۹ به سبب نگاشتن داستان های قرآنی و دینی، «خادم قرآن» شناخته شد. همین طور چندین دفعه از سوی «انجمن آثار و مفاخر فرهنگی»، «بنیاد ریحانة الرسول «س»» و … برای وی مراسم بزرگداشت برگزار شده هست..پس از مرگ او در شهر یزد با همکاری ادارهٔ پست آن شهر تمبر یادبودی با شمارگان ۱۶۰۰ چاپ شد

* رحماندوست

مصطفی رحماندوست مشهور به شاعر صد دانه یاقوت، شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان هست.

از این نویسنده و شاعر ایرانی، تاکنون یکصد و شصت اثر به صورت آلبوم شعر برای کودکان و نوجوانان، تألیف و ترجمه داستان‌های کودکان و نوجوانان در ایران و دنیا منتشر شده‌هست.

تیراژ کتاب‌های او به بیش از پنج و نیم میلیون نسخه می رسد که از آن میان میتوان به آثار زیر اشاره کرد:

فرهنگ‌ آسان:

دانشنامه ویژه کودکان‌ و نوجوانان‌

فرهنگ‌ ضرب‌المثل‌ها:

آلبوم‌ای ارزشمند از ضرب‌المثل‌های ایرانی

چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟

ترانه‌های نوازش:

شامل آلبوم‌ای از لالایی‌ها که از آن میان «لالایی عاشورا» بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

آلبوم شعرهای «قصه پنج انگشت» و «بازی با انگشت‌ها» که ریشه در ادبیات فولکلور ایران دارد و تعدادی از اشعار این آلبوم به زبان سوئدی نیز ترجمه شده‌هست.

او همین طور با انتشار بعضی از آثارش با کمک تسهیلات آسان نشر تحت عنوان عمومصطفی در کشور آمریکا، امکان مطالعه، گوش دادن و خریدن کتاب هایش را برای کودکان ایرانی خارج از کشور مهیا ساخته هست.

* سرشار

محمدرضا سرشار مشهور به رضا رهگذر، نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی و گوینده برنامه رادیویی قصه ظهر جمعه هست.

اولین آثار قلمی سرشار «رهگذر» در سال ۱۳۵۲، در یکی از مجلات هفتگی ادبی، و اولین کتابش در سال ۱۳۵۵ به چاپ رسید. در مجموع، چهار عنوان کتاب و چند داستان کوتاه از سرشار، در دوران پیش از انقلاب متشر شد.

در دوران پس از پیروزی انقلاب ۵۷، ۸۵ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تالیف یا ترجمه، برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

آثار سرشار تاکنون، دست کم ۲۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده وبرخی از آن ها، در داخل و خارج کشور، به زبانهای انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌هست. نشریه بین المللی who is who، در سال ۱۳۷۳، نام او را بعنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند.

افزون بر این آثار، از سرشار دهها مطلب، نقد و گفت و گو‌های تخصصی، در مطبوعات گوناگون کشور به چاپ رسیده که هنوز مجالی برای تدوین انها به صورت کتاب به دست نیاورده، اما ۴ عنوان کتاب اخیر او، در دست چاپ هست.

معلمی، چند سال تدریس در دانشگاه تهران، چند سال مدیری گروه آینده سازان و سردبیری هم‌زمان سه برنامه رادیویی، ۲۴ سال گویندگی قصه ظهر جمعه، سردبیری چهار مجله ویژه کودکان و نوجوانان، سردبیری دو فصلنامه تخصی ادبی، عضویت در شورای سردبیری یک مجله تخصصی، ۱۵ سال داوری کتاب سال وزارت ارشاد، پنج سال عضویت در هیئت کنترل بر کتابهای کودکان و نوجوانان، دبیری گروه ادب و هنر دو روزنامه، مدیریت هیئت علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سه دوره ریاست هیئت مدیره انجمن قلم ایران، دو دوره عضویت در هیئت منصفه دادگاه مطبوعات، چند سال سرپرستی واحد ادبیات حوزه هنری و… از مسئولیتهای سرشار طی سالهای پس از انقلاب بوده‌هست.

* مرادی کرمانی

هوشنگ مرادی کرمانی، زاده ۱۶ شهریور ماه سال ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد کرمان نویسنده معاصر ایرانی هست. شهرت او بابت کتاب‌هایی هست که برای کودکان و نوجوانان نوشته‌هست.

آثار داستانی کرمانی :

خمره

آب انبار

معصومه

من غزال ترسیده‏ای هستم

قصه ‏های مجید / ۱۳۵۸

بچه‏ های قالیبافخانه / ۱۳۵۹

نخل / ۱۳۶۱

چکمه / ۱۳۶۱

داستان آن خمره / ۱۳۶۸

مشت بر پوست / ۱۳۷۱

تنور / ۱۳۷۳

پلو خورش

مهمان مامان / ۱۳۷۵

مربای شرین / ۱۳۷۷

لبخند انار «آلبوم داستان»

مانند ماه شب چهارده

نه ترو نه خشک

شما که غریبه نیستید «خاطرات»

ناز بالش

کبوتر توی کوزه

هوشنگ دوم

چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟

فیلمنامه‌ها:

کاکی

تیک تاک

کیسه برنج

نمایشنامه‌ها:

کبوتر توی کوزه

پهلوان و جراح

ماموریت «تلویزیونی»

اقتباس سینمایی:

داستان صنوبر«بیگانه»، محصول افغانستان

قصه‌های مجید «چهارده داستان» یازده فیلم تلوزیونی و سه فیلم سینمایی، کارگردان کیومرث پوراحمد

خمره «فیلم» کارگردان: ابراهیم فروزش

چکمه «فیلم» کارگردا ن: محمد علی طالبی

مهمان مامان «فیلم» کارگردا ن: داریوش مهرجویی

تنور «فیلم» کارگردان: محمد علی طالبی

مانند ماه شب چهارده، ۱۱ قسمت سریال تلویزیونی، یک فیلم سینمایی«کارگردان: محمد علی طالبی»

وی همین طور جوایز و افتخاراتی را در کارنامه خود دارد:

جایزه جهانی اندرسن – سال ۱۹۸۶ میلادی

جایزه ویژه هیات داوران جایزه هانس کریستین آندرسن- سال ۱۹۹۲ میلادی

جایزه کتاب سال ۱۹۹۴ کودکان و نوجوانان اتریش

سیمرغ بلورین برترین فیلمنامه در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر «بهمن ۱۳۷۲»

جایزه مهرگان ادب

عنوان نویسنده برگزیده کشور کاستاریکا

جایزه خوزه مارتینی «نویسنده و قهرمان ملی آمریکای لاتین» – سال ۱۹۹۵ میلادی

* نظرآهاری

عرفان نظرآهاری، نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان، سال ۱۳۵۳ در تهران زاده شد. او کارشناس ادبیات انگلیسی هست. مدرک دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دریافت کرده و همین حالا دانشجوی دوره دکترای تاریخ فلسفه‌هست.

نظرآهاری نگارش پنج عنوان کتاب پژوهشی در ادبیات فارسی با موضوع‌هایی همچون: عشق، قناعت، عدالت طلبی و ستم ستیزی ارزش زندگی و مرگ و هستی را در پیشینهٔ خود دارد و آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از او منتشر شده‌هست، از جمله: راز مرواریدهای شهرزاد، در سینه‌ات نهنگی میتپد، پیامبری از کنار منزل ما رد شد، لیلی نام تمام دختران زمین هست، جوانمرد نام دیگر تو، من هشتمین آن هفت نفرم، پرنده ماهی. او درسال ۲۰۰۱ برگزیده اولیه کنگره شعر زنان شد

و پشت کوچه‌های ابر اثر این نویسنده بعنوان برگزیده جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گزینش شد. نظرآهاری همین حالا به تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی مشغول هست.

آثار منتشر شده از عرفان نظر آهاری

از روزهای سادگی / ۱۹۹۶

پشت کوچه‌های ابر / ۱۹۹۷

کوله پشتی ات کجاست؟ / ۲۰۰۲

نامه‌های خط خطی / ۲۰۰۳

لیلی نام تمام دختران زمین هست / ۲۰۰۴

راز مرواریدهای شهرزاد / ۲۰۰۴

پیامبری از کنار منزل ما رد شد / ۲۰۰۵

هر قاصدکی یک پیامبر هست / ۲۰۰۵

بالهایت را کجا جا گذاشتی؟ / ۲۰۰۵

چای با طعم خدا / ۲۰۰۵

در سینه ات نهنگی میتپد / ۲۰۰۶

جوانمرد نام دیگر تو / ۲۰۰۷

من هشتمین آن هفت نفرم/ ۲۰۰۷

روی تخته سیاه دنیا با گچ نور بنویس/ ۲۰۰۷

چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟

* امیریان

داوود امیریان، نویسنده معاصر. وی تاکنون بیش از ۲۶ عنوان کتاب منتشر کرده و جوایز متعددی کسب نموده هست. وی در حال حاضر در چند حوزه خاطره نویسی، ادبیات کودک و نوجوان، رمان، خنده دار، زندگینامه داستانی شهدا و فیلمنامه نویسی قلم می‌زند.

از جمله فیلم هایی که نوشته و به مرحله ساخت رسیده و به نمایش درآمده، فیلم سینمایی «آخرین نبرد» به کارگردانی حمید بهمنی، «بهشت منتظر میماند» به کارگردانی محمدرضا آهنج و «نفوذی» به کارگردانی احمد کاوری و مهدی فیوضی هست.

«فرزندان ایرانیم»، «رفاقت به سبک تانک» و «دوستان خدا حافظی نمی کنند»، «داستان بهنام »، «داستان مریم»، «تولد یک پروانه» و «جام جهانی در جوادیه» از مشهور‌ترین آثار داستانی وی هست که تاکنون چهار دوره جایزه کتاب سال، ادبیات دفاع مقدس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ده‌ها جایزه دیگر را کسب کرده هست.

«آخرین گلوله صیاد» زندگینامه داستانی شهید صیاد شیرازی

«داستان مریم» زندگینامه داستانی شهید مریم فرهانیان

خداحافظ کرخه «اولین اثر او» / ۱۳۶۹

بهشت برای تو / ۱۳۷۰

ایرج خسته هست / ۱۳۷۳

مین نخودی / ۱۳۷۵

آخرین سوارسرنوشت / ۱۳۷۶

آقای شهردار / ۱۳۷۹

داستان بهنام «زندگینامه شهید بهنام محمدی» / ۱۳۸۱

دوستان خداحافظی نمی کنند / ۱۳۸۲

مترسک مزرعه آتشین / ۱۳۸۲

جام جهانی در جوادیه / ۱۳۸۳

پسران نیمه شب / ۱۳۸۵

گردان قاطرچی ها / ۱۳۹۰٫

منبع :wikipedia.orgلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیمداستانخواندن بهترین کتاب ها برای کودکان خواندن کتاب برای کودک می تواند اثر بخشی و آینده چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟ مفیدستانچهداستانهاییبرایخواندن بهترین کتاب ها برای کودکان خواندن کتاب برای کودک می تواند اثر بخشی و آینده طعم کتاب چه کتابی برای جنین و کودک زیر دو سال بخوانیم؟ چه کتابی برای جنین و کودک زیر دو سال بخوانیم چه کتابی برای داستان هایی در نماز بعد از حمد چه سوره هایی را می توان خواند؟در نماز بعد از حمد چه سوره هایی تسبیحات بخوانیم چه پیش از خم شدن برای رکوع چرا باید کتاب بخوانیم؟ کتاب بخوانیم٬ چه در کتاب بخوانیم برای‌شان داستان‌هایی بخوانیم که چگونه بخوانیم؟ برای هر سنی چه بخوانیم؟ برای نوزاد و هستند؛ كتاب‌هایی برای كلاس داستان نعمت داستان بسیار زیبا حواسمان به تربیت فرزندانمان …سایر مطالبحواسمان به تربیت فرزندانمان داستان بسیار زیبا با گریه کودکان چه کنیم؟ توصیه هایی ویدئو چه‌اسباب‌بازی‌هایی برای فرزندانمان بخریم؟ …ویدئوچهاسباببازیبه این نکات جهت خرید اسباب بازی برای بازی‌هایی برای فرزندانمان چه بهتر که مرگ چگونه باید برای کنکور درس بخوانیمچگونهبایدبرایکنکور است که به چه روشی باید برای برای کنکور درس بخوانیم چه نثر ، چه داستان چه کنیم تا بچه ها بهتر درس بخوانندتوجه به چه نکته هایی می تواند چه برای کودک چه برای داستان مردی که چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم › › › داستان چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم چه داستان هایی برای فرزندانمان داستان های چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم › › چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟ چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟ مفیدستان › چهداستانهاییبرای چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم چه داستان هایی برای فرزندانمان برچسب ها بخوانیم چه کنیم تا بچه ها بهتر درس بخوانند › › › توجه به چه نکته هایی می تواند انرژی اول دبستان ، چه برای کودک چه داستان مردی که مردان بچه ننه چه ویژگی هایی دارند؟ › › دانلود رمان و داستان مردان بچه ننه چه ویژگی هایی هایی برای فرزندانمان بخوانیم یک راه بسیار عالی برای سوزاندن چربی‌های اضافه بدن مفیدستان › هنرخلاقیتترفندداستان کوتاه چه مدت زمانی میتوان هایی برای فرزندانمان برای ثبت قولنامه چه اصولی را باید رعایت کنیم › › › ثبتقولنامه روزه چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم هایی دیدنی از داستان جالب هر چه خدا روش تدریس مطالب درسی و آموزشی نهاوند › › › تدریسفارسی های درسی بخوانیم برای و داستان برای مشخص فرصت هایی برای تقویت در کلاس ششم ابتدایی چه کتاب هایی تدریس می شود؟ › › در کلاس ششم ابتدایی چه کتاب هایی و فناوری برای پایه ششم ابتدایی فرزندانمان چگونه ذهن و فکر دیگران را بخوانیم › › چگونه ذهن دیگران را بخوانیم اگر چه ممکن است که چه اسباب بازی هایی برای فرزندانمان

مطلب چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چه داستان هایی برای فرزندانمان بخوانیم ؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%b1%d8%b2%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات